Niestety, ale z wielkim żalem muszę już tą informację przekazać. Ze względu na zaistniałą sytuację w naszym kraju jak i na całym świecie tegoroczna edycja festiwalu nie odbędzie się.  Restrykcje wywołane przez pandemię  spowodowały odwołanie wszystkich festiwali. Nie wiemy kiedy sytuacja powróci do stanu pozwalającego na odbywanie wszelkich koncertów. Nie wyobrażam sobie jednak, by społeczeństwo zostało pozbawione koncertów przez dłuższy czas. 

Działania w tzw. streamingu nie mogą zastąpić interakcji publiczności i wykonawców podczas wydarzeń ,,na  żywo''. Mam głęboką nadzieję, że niedługo spotkamy się z naszą publicznością podczas koncertów w  pięknym mieście Giżycku. Oczywiście cały czas pracujemy. Ponieważ festiwal nie może się odbyć, chciałbym aby i ten rok pozostawił ślad naszej działalności. Na jesieni chciałbym przystąpić do nagrania płyty pod tytułem Barok Nad Mazurskimi Jeziorami.

Treść płyty miałyby wypełnić utwory z okresu baroku związane z tematyką wielkiej wody. Byłoby to podsumowaniem naszej wieloletniej bogatej tradycji festiwalowej a także piękną wizytówką kulturalną naszego miasta.

Pragnę wszystkim podziękować za wspieranie naszych działań. Za odwiedzanie i tzw.polubienia naszego festiwalu na stronach internetowych.

Życzę wszystkim Państwu zdrowia i wytrwałości.

Krzysztof Sokołowski

 

Muzyka zmywa z duszy pył codziennego życia

                                              Berthold Auerbach    

 

 

 

                                                                                                          Krzysztof Sokołowski

 

Przed nami kolejna edycja GBF. W tym roku festiwal rozpocznie się 3 lipca i potrwa do 6 Iipca. Program starałem się ułożyć tak, by każdy dzień koncertu odkrywał przed nami kolejne perły muzyczne okresu baroku. Ich różnorodność jest największym bogactwem. Tak jak w poprzednim roku, festiwal rozpoczniemy koncertem sacrum a zakończymy w charakterze profanum.

 plakat giycko2

 

03.07.2019, środa, godz. 18:00   
Kościół św. Anny, Giżycko

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ...
Florilegium sacrum Musicum

Wykonawcy:
Charbel Music Ensamble w składzie: 

Gustavo Garguilo - cornetto (Argentyna)
Dariusz Hajdukiewicz – truhenorgel, kierownictwo artystyczne
Krzysztof Sokołowski – viola da gamba
Witold Wilgos – lutnia renesansowa / teorba
Bożena Bojaryn - Przybyła – sopran
Bartosz Wasiluk – kontratenor
Andrzej Klepacki – tenor
Cezary Kunda - tenor
Bogdan Kordy – bas

Trombastic w składzie:
Piotr Wawreniuk – puzon altowy
Michal Kiljan – puzon tenorowy
Piotr Dąbrowski – puzon tenorowy
Robert Krajewski – puzon basowy

W programie:
Motety Fr. Guerrero (m. in. Urbs Beata Jerusalem, O Domine Jesu Christe) i  Cristobalda de Moralesa, oraz utwory wokalne i instrumnetalne m.in. Krzysztofa Borka, Luisa de Milan, Mikołaja Gomółki, Girolamo Frescobaldiego, Thomasa Tallisa, Wiliama Byrda oraz kompozytorów anonimowych. Całość programu zakończy pieśń „Gwiazdo morza głębokiego” polskiego kompozytora anonimowego.

 

 

04.07.2019, czwartek, godz. 17:00
Sala widowiskowa, Giżyckie Centrum Kultury

Birbyne & Cornetto

Wykonawcy:
Gustavo Gargiulo – cornetto (Argentyna)
Darius Klisys – birbyne (Litwa)
Masovia Baroque Orchestra 
Mikołaj Zgółka – koncertmistrz

W programie:
A. Stradella Sinfonia avanti il Barcheggio 
T. Merula Chiaconne
P. Locatelli Sinfonia Funebre 
S. Rossi Sonata Quatra
M. Mielczewski Canzona Terza 
G.F. Händel Oboe Concerto in B-flat major HWV 301
A. Falconieri Chiaconne, La Folia, L'Eroica

Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne w Giżyckim Centrum Kultury od 24 czerwca 2019 r.04.07.2019, czwartek, godz. 20:00
Statek Olimpia, Hotel Europa

BaROCK & Red Priest

Wykonawcy:
Zgółka, Nazarczuk, Guz, Chrupek, Kokosza, Banaszkiewicz-Bryła, Sokołowski

W programie:
A. Vivaldi Cztery pory roku op. 8

Sponsor koncertu: Altar

Wstęp na koncert po zakupieniu cegiełek w cenie 30 zł, 50 zł lub 100 zł. 
Cały dochód ze sprzedaży cegiełek przeznaczony zostanie na wsparcie Filipa Czerniawskiego, podopiecznego Fundacji "Przyszłości dla dzieci".
Więcej informacji: Giżyckie Centrum Kultury

 

 

05.07.2019, piątek, godz. 21:00
Ekomarina Giżycko

Fanfaren & Battle

Wykonawcy:
Jakub Burzyński – kontratenor
Tubicinatores Gedanenses
w składzie:
Paweł Hulisz – trąbka naturalna
Piotr Kowalkowski – trąbka naturalna
Emil Miszk – trąbka naturalna
Wojciech Brzozowski – trąbka naturalna
Paweł Szewczyk – kotły historyczne, werbel, bęben, tamburyn
Masovia Baroque Orchestra
Mikołaj Zgółka – koncertmistrz 

W programie:
G. Fantini L'Imperiale
H.Biber Battalia
Anonymus Osiem Pruskich Marszów Kawaleryjskich
J.van Eyck Questa dolce Sirena
S. Scheidt Galliard Battaglia
A. Falconieri Battaglia Barabaso yerno de Satanas
A. Vivaldi L'Olimpiade
G.F. Händel Or la tromba
P. Hainlein Sonata in C
D.Zelenka Reiten Intraden
G.F. Händel Al'lampo dell'armi
J.E. Altenburg Morgensegen

 

06.07.2019, sobota, godz. 21:00
Ekomarina Giżycko

Ballet Des Nations

Wykonawcy:
Balet Dworski „Cracovia Danza” 
Masovia Baroque Orchestra
Mikołaj Zgółka – koncertmistr

W programie:
spektakl taneczno-muzyczny Ballet Des Nations (Balet Narodów), nawiązujący do barokowej tradycji przedstawiania tańców różnych narodowości, oparty na repertuarze muzycznym i tanecznym Europy Środkowej połowy XVIII wieku.

 

 

03.07.2019 FLORILEGIUM SACRUM MUSICUM 

Program powstał na podstawie unikatowego materiału nutowego - suplementu do książki "El Viaje De Jerusalem" hiszpańskiego kompozytora Francisco Guerrero (1528-1599). Jest to autorskie opracowanie wokalnych motetów Guerrero na zespół instrumentalny i wokalny w duchu tradycji wykonawczych uroczystej oprawy liturgii z Katedry w Sewilli lat 1500 - 1600, których dokonał organista Dariusz Hajdukiewicz. Koncert opatrzony został łacińskim mianem „Florilegium sacrum musicum” („florilegium” znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór liturgicznych form muzycznych - w tym przypadku motetów wokalnych, małych form instrumentalnych i wokalnych Francisco Guerrero, Cristobalda de Moralesa i kompozytorów XV - XVI wieku oraz kompozytorów anonimowych.

Historia Fr. Guerrero jest zadziwiająca. Urodził się i zmarł w Sewilli, po kilkudziesięciu latach pracy w Katedrze w Sewilli postanowił w 1589 roku wyjechać do Ziemi Świętej. Jego pielgrzymka obejmowała wizyty w Jefcie, Damaszku, Betlejem i Jerozolimie. Podczas rejsu powrotnego jego statek zaatakowali piraci, którzy okradli Guerrero i pojmali dla okupu. Spędził kilka miesięcy w niewoli. W końcu jego stary pracodawca z kościoła w Sewilli wpłacił okup i wydobył Guerrero z więzienia. W trakcie pobytu w celi więziennej Guerrero opisał swoją podróż do Ziemi Świętej w książce pt.”El Viaje De Jerusalem” która opublikowana została w 1590 r. Jako suplement do tej książki Guerrero dołączył zbiór utworów muzycznych obrazujących jego osobiste przeżycia z Via Dolorosa i całej podróży do Ziemi Świętej. W swojej muzyce Guerrero zawarł szeroki wachlarz nastrojów: od ekstazy po rozpacz, poprzez tesknotę, radośc i bezgraniczny pokój.

 

04.07.2019 BIRBYNE & CORNETTO

 To także wyjątkowy koncert, na który przyjęli zaproszenie dwaj wybitni soliści, grający na wyjątkowych instrumentach dawnych, które publiczność będzie mogła po raz pierwszy usłyszeć w Giżycku. Gustavo Gargiulo – cornetto i Darius Klisys – birbyne. Gustavo Gargiulo przybędzie do nas z dalekiej Argentyny a Darius Klisys z pobliskiej Litwy. Obaj soliści wystąpią  z zespołem Masovia Baroque Orchestra pod  dyrekcją Mikołaja Zgółki.

 

05.07.2019 FANFAREN & BATTLE 

W tym koncercie udział wezmą dwa zespoły – Tubicinatores Gedanenses, Masovia Baroque Orchestra oraz kontratenor – Marcin Liweń. Bardzo interesujący program ilustrujący muzycznie sceny batalistyczne. W programie między innymi Osiem Marszów Pruskich  Kawaleryjskich historycznie związanych z naszym regionem. Koncert będzie  z pewnością dużą atrakcją także dla najmłodszych słuchaczy.  Tubicinatores Gedanenses to zespół gdańskich trębaczy, który propaguje muzykę dawną wykonywaną na historycznych trąbkach naturalnych. Zespół czerpie inspiracje z gdańskich archiwów, gdzie wciąż odnajduje manuskrypty. Dzięki działalności Tubicinatores Gedanenses możemy obecnie podziwiać muzykę poprzednich epok miasta Gdańsk.

 

06.07.2019 BALLET DES NATIONS - CRACOVIA DANZA i MASOVIA BAROQUE ORCHESTRA 

Na zakończenie festiwalu wspaniały spektakl z udziałem wybitnych tancerzy z zespołu Cracovia Danza oraz muzyków Masovia Baroque Orchestra.
Ballet Des Nations (Balet Narodów) to spektakl taneczno-muzyczny nawiązujący do barokowej tradycji przedstawiania tańców różnych narodowości. Ideą spektaklu jest przybliżenie repertuaru muzycznego i tanecznego Europy Środkowej połowy XVIII wieku.

Jednocześnie jest to widowisko ukazujące inspiracje i fascynacje kompozytorów zachodnich tańcami i kulturą krajów Europy Środkowej.

Żywiołowe tańce, oryginalne choreografie, bogate kostiumy zapładniają wyobraźnię kompozytorów tworzących oryginalne kompozycje oparte na połączeniu form czysto barokowych i tańców charakterystycznych różnych narodów. Dzięki połączeniu wielu form tanecznych i muzycznych spektakl prezentuje bogactwo i różnorodność tańców jakie były popularne na dworze cesarskim za panowania Karola IV, na dworze elektora saskiego Fryderyka Augusta, a także w polskich środowiskach dworskich i szlacheckich.

Wspaniałe kostiumy są odtworzone na podstawie ikonografii z epoki oraz na podstawie projektów francuskiego scenografa Boguet'a, którego rysunki znajdują się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

                                                                                                                                                                                   Krzysztof Sokołowski

         

Serdecznie zapraszamy na koncert Misteria Wielkanocne, które odbędzie się 4 marca 2017 roku w Giżycku w Kościele św. Brunona o godzinie 19.00.

Wystąpią:
- A. Vivaldi - Stabat Mater
- G. B. Pergolesi - Stabat Mater
- L. Boccherini - Stabat Mater

Philipa Hyde - sopran
Jeremy Kenyon - kontratenor
Dariusz Hajdukiewicz - truhenogel

Masovia Baroque Orchestra
Mikołaj Zgółka - koncertmistrz

plakat misteria

Serdecznie zapraszamy na koncert "Bajkowy Barok", który odbędzie się 8 lipca 2017 o godzinie 21.00 w Girzycku w Pasażu Portowym.

Wystąpią:
- Tomasz Raczkiewicz - kontratenor, reżyseria
- Barbara Gutaj-Monowid - sopran
- Mikołaj Zgółka - kierownictwo artystyczne
- Krzysztof Sokołowski - koordynacja Giżycko Baroque Festiwal
- Masovia Baroque Orchestra
- Tancerze Teatru Wielkiego w Poznaniu

plakat bajka

Serdecznie zapraszamy na Giżycko Baroque Festival, który odbędzie się 24 lipca 2016 roku na Pasażu Portowym o godzinie 21.30. Zagrają:
- Uberto - Andrzej Ogórkiewicz
- Serpina - Natalia Puczniewska
- Vespone - Tomasz Raczkiewicz
- Masovia Baroque Orchestra
- koncertmistrz - Mikołaj Zgółka

plakat opera

  • Untitled8.jpg
© 2017 Grzegorz Chorążek & ŁD. All Rights Reserved.